Login

Register

User Registration
or İptal

Şenbağlar Makale
Rate this item
(0 votes)

Yağlı Çayır Köyü

Yağlıçayır, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün Eski Adı 'Alamelik' Olup , 1960'lı Yıllarda Köyün Meralarından Olan 'Yağlıçayır' Mevkiinden İsmini Almıştır.Köy Halkı 1910-1920 Yılları Arasında , Çevre Köylerden ve Genelde Trabzon'dan Gelen Göçmenlerden Oluşmuştur.Özellikle 1980'li Yıllarda İstanbul'a Yoğun Göç Yaşanmıştır.1300'lü Yıllarda Kösedağı Savaşı esnasında Selçuklu Ordusu Otağını köyümüz civarında kurmuştur.Fatih Sultan Mehmet , Trabzon'un fethine giderken , bölgemizden geçmiştir.Yavuz Sultan Selim Ridaniye Seferleri sırasında bölgemizden geçmiştir.Kanuni Sultan Süleyman devrinde yapılmış olan bir çeşme , Akıncılar ilçemizde bulunmaktadır.Ayrıyeten "Alamelik" Artvin yöresinde "bir tarafı sarı bir tarafı beyaz olan kiraz" a verilen isimdir.Haddi zatında köyümüzde bahis mevzuu kiraz "alakiraz" olarak bilinmektedir.Alamelik-yağlıçayır

Kültür

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
Yemekler : Katıklı (ayran) çorba , toyha çorbası , ekmek aşı , haşıl çorbası , hasuda , yağlıaş , mıhla , bulgur pilavı , fıtı çorbası , sütlü bulgur çorbası ,herle, un helvası , keşkek , kete ,ekmek aşı, sac ekmeği,gilik.bişi,kömbe,paaç,gelin kolu Süzme yoğurt(Yoğurt bir kaba konup ters çevrilir suyu akar ve öyle yenir) ,Çökelek, Süzme (süt kaymağı),Torhatma (Yeni doğum yapan(Kuzulayan) hayvanın ilk sütü kaynatılınca katılaşır ve yenir) vs. Yöremize Has Yemeklerdir.Ayrıca Fırın Kurusu (simitten biraz büyük,fırında kavurulmuş ekmek) yaz ve kış suda ıslanarak tüketilen ekmektir.
İçecekler : Köremez (soğutulmuş süt) ,Katık (Tuluk ayranı),Çalpama (Yoğurdu çalkalayarak(bulayarak) yapılan ayran) , Hoşaf (taze meyve kompostosu) Soğukluk (Kuru meyve kompostosu), Turşu suyu (Hassaten PEZİK turşusu suyu),Ağuz (yeni doğum yapan hayvanın 4-5 gün sonraki sütü kaynatılıp içilir)
Giyim : bayanların giydiği Fistan,Baş Örtüsü olarak hase (çit) , namazlık ; erkeklerin giydiği sekiz köşeli şapka (kasket) Soko (palto) yöremize has giyim şekilleridir.(bu adam benim babam)

Coğrafya

Sivas iline 159 km, Akıncılar ilçesine 10 km uzaklıktadır.Erzincan iline 120 Km,Giresun'un şebinkarahisar ilçesine 40 km.İstanbul'a 950 Km (dereyolundan) Sivas üzerinden istanbul'a 1.100 Km. dir.Kuzeyinde Kızıldağ, batısında suşehri ve kösedağı vardır. Kelkit çayı yöremizden geçmektedir. Kılıçkaya Barajı Köyümüzün yarı arazisini işğal eder. Bu mana da sahil köyüdür.Her türlü sebze meyve(narenciye hariç) yetişir.En çok Buğday ve Şeker pancarı üretilir.Ağaç olarak en çok söğüt ve kavak yetiştirilir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi ve karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 205
2000 135
1997 130
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.İstanbul bağlantılı ticaret yoğunluktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2001 - Nezamet Bektaş
1999 - Rafet Yılmaz
1994 - Hüseyin Aktaş
1989 - Hasan Yılmaz
1984 - Hasan Yılmaz
(1970) - Cemal yılmaz (Kara kemal)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (D 100 karayolu) köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

Media

Akıncılar Köyleri

Önceki Sonraki Sayfa: