Şenbağlar Makale
Rate this item
(0 votes)

Ballıdere

Ballıdere, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür.

TARİH

Rumlardan kalma bir köydür. Mübadelede Rumlar Yunanistan' a gönderilip, oradaki Türk Muhacirler köye gelmiştir fakat gelen muhacirlerin çoğu köyün bağlı olduğu ilçe merkezine ve başka yerlere göç etmişlerdir. Sonrasında Torul dan ilk Lazlar kabilesi, sonrasında Mübadele sebebiyle Selânik muhacirleri ve Zağpa dolaylarından Zağpalı aileler göç etmişlerdir. Köyümüzde Muhacirler, Torullular ve Zağpalılar yaşamaktadırlar. Köy ufak bi vadiyi andırır ve ortasından dere geçerdi. Köy halkı o zamanlar arıcılıkla uğraşırdı ve balı çok güzel olurdu. Adını da burdan aldığı bilinmektedir.

KÜLTÜR

Türk kültü gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Kemençe , Davul-Zurna, Davul-Zurna-Kemençe ile horon oynanır. Kadınlar bellerine peştemal sararlardı. Kırmız-beyaz-siyahlı Karadeniz peştemali, Fes, 5i 1 yerde kullanılırdı .. Şimdi bunların izini göremiyoruz. Düğünde düğün evine bayrak asılır ve düğünden 1-2 gün önce erkek tarafı Kalaba Gecesi denilen eğlence yapar ve erkek tarafı kendi akrabalarını çağırır, isteğe bağlı olarak kız tarafı da çağırılır. Düğün günü evden çıkarılırken gelinin başına örtülen örtü 3 kez çıkarılıp örtülür. Kemençeli, davul zurnalı horonlar oynanır. Keşkekli baklavalı pilavlı yemek verilir. Vefaat edenler (şehir dışında olsa da) köyün mezarlığına defnedilir. 7sinde, 40ında, Sene-i devriyesinde mevlüt okutulur.

COĞRAFYA

Sivas iline 187 km, Akıncılar ilçesine 9 km uzaklıktadır.
İKLİM

Köyün iklimi, Karadeniz ve Karasal olmak üzere karma bir iklim yapısına sahiptir. Yazları sıcak ve kuraktır. Baharı bol yağışlı, kışı ise karlı, soğuk ve çetindir ..

Şive

Şebinkarahisar , Alucra , Çamoluk , Suşehri , Akıncılar , Gölova ile aynı ağız konuşulur. Köydeki Toruldan göç eden kabilenin yaşlıları Torul ağzı konuşulardı.


NÜFUS

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 144
1997 128

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve balcılığa dayalıdır ..
MUHTARLIK

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2010 - Erdal Güvercin
2004 - Erdal Güvercin
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Media

Akıncılar Köyleri

Önceki Sonraki Sayfa: