Şenbağlar Makale
Rate this item
(0 votes)

Sıyrındı Köyü

Sıyrındı, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Sıyrındı Köyünün tarihi kesin bilinmemekle beraber yaklaşık 430 yıl önce Melikler (bülbüller,aslanlar,bulutlar,çelebiler,kayalar), Bölükler (kömürlüler, danışlar, karacalar), Nögmenogulları (şahinler, polatlar, bayramlar) Çevresinde kurulduğu yılarda birçok ermeni köyü olup 1915 li yıllardan sonra civarda bulunan köyler tamamen türklerin eline geçmiş ve köy isimleri türkçeleştirilmiştir. Sıyrındı Köyüne daha sonra Erzincanın Tercan ilçesinden Mollabekirler (dursunlar, bektaşlar, aydoğdular, gülerler) , Karmış Köyünden Nebiler (yamanlar ve yıldızlar), Anafakıdan geldileri söylenen ışlıklar vardır. Köyde çok eskilere dayanan okul vardır. okul 2000 li yıllara kadar eğitim ve öğretimine devam etmiş olup köyden İstanbula çok fazla göç olması ve çok az çocuk olması nedeniyle taşımalı eğitim ile çocuklar 4 km. mesafede bulunan Akıncılar ilçesinde egitimlerini sürdürmektedirler. 1989 yılında Kılıçkaya barajının yapılması ile köy adeta tatil yapılan bir belde haline geldi ve istanbulda bulunan emekliler yaz aylarında köye döndüler. Köyde en çok Melikoğulları, Mollabekirler aileleri bulunmaktadır.Köyümüz Atatürk ziyaret etmiş.Köyümüzün o dönemki imamı Atatürk'e bir araba hediye etmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

İklim
Sıyrındı Köyü, Sivas iline bağlı olmasına rağmen bölgesel olarak doğu karadeniz bölgesinde yer almaktadır. köyün sınırları içerisinde bulunan kılıçkaya barajı bu bölgenin iklimini değiştirmiştir. Sivas ile yaklaşık 800 metre yükselti farkı bulunması nedeniyle ılıman iklim hüküm sürmektedir. ılıman iklim nedeniyle hertürlü sebze ve meyve yetişmektedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 40
1997 56

Ekonomi
Köy halkı geçimini tarımdan sağlamaktadır. Oldukça verimli ve sulu araziye sahip olan köyde her türlü meyva ve sebze yetiştirilmektedir. Yörenin en verimli ve geniş arazisine sahip olması nedeniyle Erzincen Şeker Fabrikası'nın ihtiyacının tamamına yakını bu köyden elde edilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Kadir Şahin
2004 - Kadir Şahin
1999 - Selahattin Güler
1994 - Selahattin Güler
1989 - Selahattin Güler
1984 - Haydar Polat

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Media

Akıncılar Köyleri

Önceki Sonraki Sayfa: