Şenbağlar Makale
Rate this item
(0 votes)

Sızır Şelalesi

Gerçek bir doğal güzellik olan Sızır Şelalesi, Sivas'ın Gemerek ilçesindedir. Şelalenin etrafı yeşilliklerle kaplı ve gerçekten kendine hayran bırakan bir manzarası var. Gürül gürül akan suyun sesi insanı dinlendiriyor. Su o kadar temiz ki rahatlıkla içebilirsiniz.

Sızır Şelalesinin bulunduğu bölge çok sayıda su kaynağı olan bir yer. Şelaleyi besleyen sular da şelaleye 500 m mesafeden çıkıyor. Sadece şelaleye dalıp kalabilirsiniz ama etrafı da dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Neler yenir? Aslında bu güzelliğin için ne olsa yenir, ama siz yine de bemberrak suların içinde yetişen taze alabalıkları tatmadan, Sivas köftesi ve kavurmasını da yemeden ayrılmayın. Alabalık porsiyonu 7 TL. Eğer öğleden önce giderseniz 12-13 çeşit zengin bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Kahvaltı kişi başı 15 tl. Mevsiminde giderseniz gilaburu şerbetini de tadabilirsiniz.

Piknik yapmak için de çok güzel bir mesire yeri.

Şelalenin bulunduğu alan sit alanı ve çevre düzenlemesi oldukça güzel. Tahta merdivenlerle ve yürüyüş yollarıyla kolay bir gezi imkanı sunulmuş.

Şelalenin karşısındaki tepedeki işletmede bir yandan çayınızı yudumlarken bir yandan da şelaleyi ve bu güzel doğal manzarayı izleyebilir, ailenizle ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sızır'da Roma ve Bizans dönemlerinden kaldığı anlaşılan kalıntılar, örenyerlerinin yanısıra pek çok mağara ve yayla da bulunmaktadır.

Sızır Şelalesi nerede? Sivas'a yaklaşık 133 km, Kayseri'ye ise 100 km ve Yozgat'a 142 km uzaklıkta olan şelale, Kayseri-Sivas yolu üzerindeki Gemerek ilçe merkezinin 3 km kuzeyindeki Yeniçubuklu ayrımından çıktıktan sonra 20 km kadar devam ettiğinizde Sızır kasabasına ulaşıyorsunuz. Şelale, kasaba merkezine 1 km mesafede. Sivas-Kayseri yolu bölünmüş yol. Bu nedenle ulaşımı kolay.

Media